Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Horné ZáhoranyHľadať
 
 

História obce

history.jpgObec Horné Zahorany vznikla na chotári starších Lukovíšť na prelome 13. a 14. storočia, niekedy okolo roku 1323, vtedajší názov obce bol Hegmeg. Prví obyvatelia boli pravdepodobne maďarského pôvodu, ale v slovenskom prostredí sa pomerne rýchlo poslovenčili, čo sa neskôr prejavilo aj v pomenovaní Tót Hegymeg, t.j. Slovenské Zahorany. V stredoveku patrila táto dedina do Gemerskej stolice, ale po roku 1526 sa v dôsledku posunu intravilánu západným smerom k Rimavskej Doline do Malohontského dištriktu. Jeho súčasťou potom zostala až do začiatku 20. storočia. Obec Horné Zahorany totiž leží priamo na historickej hranici medzi Gemerom a Malohontom. Prvými feudálnymi pánmi Horných Zahorian boli príslušníci šľachtického rodu Balogovcov, z ktorého sa vyčlenila vetva Sečianskych (Séčiovcov) z Rimavskej Seči a Drienčanských (Derenčéni) z Drienčan. Práve tieto dve vetvy si začiatkom 14. storočia, popri iných rodových majetkoch rozdelili medzi sebou aj Horné Zahorany. V druhej polovici 16. storočia prešla časť Horných Zahorian do rúk Felediovcov.  Roku 1566 ju vyplienili Turci. Po návrate na miesto zaniknutej obce, ktorá ležala medzi Padarovcami a Lukovištiami, vystavili si obyvatelia novú obec na dnešnom mieste. Patrila viacerým zemepánom. Na začiatku 19. storočia mala 150 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom. Je tiež známe, že tu bol začiatkom 19. storočia malý pivovar. Po roku 1918 sa obyvatelia zameriavali najmä na chov dobytka.

Súčasné pomenovanie obce, t.j. Horné Zahorany sa používa len od roku 1948.Patria do nej časti Boľfova osada, Kríže a Kubíniho pustatina. Rozprestiera sa na rozlohe 524 ha v nadmorskej výške 472m. Leží na juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria na oboch stranách obcou pretekajúceho Veľkého potoka. Reliktný povrch náhornej vrchoviny tvoria andezity. Dubové lesy sú len v severnej časti.

 V obci je zachovaný evanjelický klasicistický kostol z 1814 a klasicistická zvonica z roku 1790, nachádza sa tu aj pamätná tabuľa spisovateľa Ľudovíta Kubániho (16.10.1830 – 29.11.1869).


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka